Antybiotyk – stosowanie, zalecenia

Antybiotyk – stosowanie, zalecenia

Chorującemu dziecku podaje się często antybiotyk w płynie. Niestety, zdarza się często, że antybiotyk podrażnia ściany żołądka i dochodzi do wymiotów. Co wówczas robić? Czy należy jeszcze raz podać dawkę lekarstwa?
Aby antybiotyk się wchłonął wystarczy kilkanaście minut. Jeśli zatem wymioty wystąpiły zaraz po ich podaniu, kolejną dawkę należy podać jeszcze raz. Jeśli do wymiotów doszło po kilkunastu- kilkudziesięciu minutach, nie ma takiej potrzeby.
W przypadku jednorazowych wymiotów, nie ma powodu do niepokoju, kiedy powtarzają się jednak za każdym razem, kiedy lek jest podany, należy skontaktować się z lekarzem, bowiem najprawdopodobniej organizm nie toleruje leku i konieczna będzie zmiana na inny.

O skuteczności przyjmowanego lekarstwa decyduje przestrzeganie pory podawania leku, najpewniej, by była to ta sama godzina, oraz dawki, jaką przepisał lekarz.
Przy wskazaniu przez lekarza trzech dawek antybiotyku należy podawać go co 8 godzin, jeśli w zaleceniu były dwie dawki, lek podajemy co 12 godzin. Kiedy zapomniałaś po podaniu jednej dawki leku, zrób to zaraz po przypomnieniu sobie o tym. Pominięcie dwóch dawek antybiotyku powinno być skonsultowane z lekarzem, może się okazać, że lek trzeba będzie zmienić.

Oprócz wskazań lekarskich bardzo ważną rzeczą jest zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania. Z niej dowiesz się, jaka jest najlepsza pora podania leku: przed czy po jedzeniu, a może w jego trakcie. Niektóre z antybiotyków należy przechowywać w lodówce, o czym dowiesz się także z niej (przechowywanie).
Istotne jest sporządzenie zawiesiny. W tym wypadku konieczne jest wręcz rygorystyczne przestrzeganie ilości wody, w jakiej proszek ma być rozpuszczony. Rozpuszczenie go w zbyt dużej ilości wody spowoduje, że lek będzie mniej skuteczny, jeśli natomiast wody damy zbyt mało, antybiotyk będzie za silny.
Antybiotyk powinien być podawany przez tyle dni, ile zalecił lekarz. Jeśli zauważając poprawę choroby odstawimy go, możemy spowodować nawrót choroby, dodatkowo bakterie stają się odporne na ten lek. Do popijania antybiotyków należy stosować przegotowaną wodę lub słabą herbatkę. To, czym nie powinniśmy antybiotyku popijać to mleko i soki owocowe, głownie grejpfrutowy, bowiem napoje te utrudniają wchłanianie się lekarstwa. W kuracji antybiotykowej ważne są także leki osłonowe, dlatego nie należy o nich zapominać. Wykorzystać można produkty z prebiotykami lub gotowe lekarstwa do zakupienia w aptece przy okazji kupowania antybiotyku.


Moda | Fryzury | Uroda

Pianka mocne utrwalenie Pantene Pro-V

pianka-mocna.jpg

Pianka mocne utrwalenie przeznaczona jest do włosów farbowanych lub z pasemkami. Nadaje włosom objętości, ponieważ podnosi je od nasady głowy. Uwypukla blask włosów farbowanych.

Ostanie komentarze

Najlepiej oceniane

  • krotka fryzura2
    Image
  • krotka fryzura c
    Image